Future Business Leaders of America

Students win regional and state awards; two are headed to U.S. competition

Matoaca-High-FBLA-is-largest-local-chapter

Students from Chesterfield County Public Schools competed in Future Business Leaders of America events this spring. Here are the regional and statewide results:

Regional FBLA competition

Representing seven high schools and the Chesterfield Technical Center in regional competition, 97 Chesterfield County Public Schools students claimed 76 awards:

Accounting I

  • first place Garry Ferree of Thomas Dale High
  • second place Arienna Groves of Clover Hill High
  • third place Courtney Burchett of Manchester High

Accounting II

  • second place James Childress of James River High
  • third place Brandon Miller of Manchester High

Banking and Financial Systems

  • second place Cole Heckel and Luke Milanovic of Midlothian High
  • third place Shayla Johnson and Hunter Tatum of Chesterfield Technical Center

Business Calculations

  • first place Quincy McKoy of Thomas Dale High
  • second place Nate Willis of Matoaca High
  • third place Jon Hostetler of James River High

Business Communication

  • first place Ethan Ayoub of Midlothian High
  • second place Leah Jenkins of Matoaca High
  • third place Brittany Barlow of Chesterfield Technical Center

Business Law

  • first place Asiana Rollins of Chesterfield Technical Center
  • second place Tkeyah Banks of Thomas Dale High

Business Math

  • second place Brent Hosein of Matoaca High
  • third place Jordan Clark of Thomas Dale High

Business Plan

  • first place Gurbir Baath of Midlothian High

Business Presentation

  • first place Jewel Harris of Manchester High
  • second place Maddie Burchett and Racquel Rose of Chesterfield Technical Center
  • third place Kandace Williams and Hannah Staats of Midlothian High

Business Procedures

  • first place T.J. Winkler of Midlothian High
  • third place Hailey Massey of Thomas Dale High

Client Service

  • first place Jawhara Le’Gendre of Manchester High
  • second place Ash’Shanae Cohen of Chesterfield Technical Center

Computer Applications

  • first place Rahil Kabrawala of Matoaca High

Computer Game and Simulation Programming

  • first place Wes Greiner and Dylan Abell of Matoaca High

Computer Problem Solving

  • first place Curtis Strickland of Matoaca High
  • second place Andy Escolastico of Meadowbrook High
  • third place Daniel Villery of Thomas Dale High

Cyber Security

  • first place Jimshad Farooque of Matoaca High
  • second place Jonathan Nguyen of Thomas Dale High
  • third place David Koski of Chesterfield Technical Center

Database Design and Application

  • first place Aubrey Ward of Chesterfield Technical Center
  • second place Nick Carmichael of Matoaca High

Desktop Publishing Event

  • first place Lisa Beach and Anna Thomann of Thomas Dale High

Digital Design and Promotion

  • first place Chad Jackson of Midlothian High
  • second place Alani Battle and Taylor Lesyk of Manchester High

Digital Video Production

  • second place Ellen Miller and Christian Chisolm of Matoaca High
  • third place Vraj Gandhi and Michael DeMatteo of Midlothian High

Economics

  • first place Bryce Badura of Clover Hill High
  • second place Alayna Fortuck of Midlothian High
  • third place Manleen Bajaj of James River High

Entrepreneurship

  • first place Mitchell Copeland, Josh Madison and Jack Wynne of James River High
  • second place Nakita Maragh, Brianna Mayfield and Erik Membreno of Meadowbrook High

FBLA Principles and Procedures

  • third place Mishaal Gilani of Midlothian High

Health Care Administration

  • first place Vanessa Vaughan of Chesterfield Technical Center

Help Desk

  • third place Jared Phelps of Matoaca High

Impromptu Speaking

  • first place Neha Kulkarni of Midlothian High
  • second place Hannah Shaffer of Matoaca High

Insurance and Risk Management

  • first place Holly Pascale of Thomas Dale High

Introduction to Business

  • first place Melisa Cirkic of Midlothian High

Introduction to Business Communications

  • first place Sarah Patton of Matoaca High

Introduction to Information Technology

  • first place Maya Shirley of Matoaca High

Introduction to Parliamentary Procedure

  • first place Jared Moore of Midlothian High

Management Decision Making

  • first place Anthony Tett, Alex Veals and Mariah Williams of Thomas Dale High
  • second place Kara Ayers, Carol O’Brien and Josh Taffer of Manchester High

Marketing

  • second place Colin Jones of Clover Hill High
  • third place Makeese Bell and Holland Slachter of Thomas Dale High

Network Design

  • first place Jessica Davis and Zachary Terry of Chesterfield Technical Center

Networking Concepts

  • first place Eghosa Edamwen of Matoaca High
  • second place Carlos Orellana of Meadowbrook High
  • third place Chris Pierce of Thomas Dale High

Personal Finance

  • third place Matt Szucs of Midlothian High

Public Speaking I

  • first place Tallyn Clark of Manchester High
  • second place Ivan Jackson of Midlothian High

Public Speaking II

  • first place Khudai Tanveer of Meadowbrook High

Public Service Announcement

  • first place Brenda Tapp of Matoaca High

Spreadsheet Application

  • first place Charlene Cox of Meadowbrook High

Web Site Design

  • first place Jake Maybury and Sam McPeak of Matoaca High
  • second place Drew Hicks and Ryan Kelley of Midlothian High
  • third place Charles Bradshaw, Richard Tucker and Julian Slaughter of Chesterfield Technical Center

Word Processing

  • second place Alexis Pinhard of Midlothian High
  • third place Jenae Jackson of Meadowbrook High

Largest Local Chapter Membership

  • first place Matoaca High
  • third place Manchester High

Statewide FBLA competition

Eleven students from Chesterfield County Public Schools won Future Business Leaders of America awards in statewide competition:

  • Alexis Pinhard of Midlothian High— first place, Word Processing
  • Melisa Cirkic of Midlothian High — third place, Introduction to Business
  • Brenda Tapp of Matoaca High — third place, Public Service Announcement
  • Quincy McKoy of Thomas Dale High — fourth place, Business Calculations
  • Andy Escolastico of Meadowbrook High — fourth place, Computer Problem Solving
  • Carlos Orellana of Meadowbrook High — fourth place, Networking Concepts
  • James Childress of James River High — fifth place, Accounting
  • T.J. Winkler of Midlothian High — fifth place, Business Procedures
  • Wes Greiner and Dylan Abell of Matoaca High — fifth place, Computer Game and Simulation Programming
  • Tallyn Clark of Manchester High — fifth place, Public Speaking

Midlothian High students Alexis Pinhard and Melisa Cirkic will compete in Nashville in June at the national conference of Future Business Leaders of America.